Kutná Hora, město s bohatou historií v srdci České republiky, je svědectvím středověké krásy a architektonického půvabu. Tato okouzlující destinace se může pochlubit ne jednou, ale hned dvěma památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO, z nichž každá má svůj vlastní jedinečný příběh. Vydejte se s námi na virtuální cestu po historických skvostech Kutné Hory.

Sedlecká kostnice – Kostel všech svatých

Naše dobrodružství začíná u strašidelné, ale fascinující Sedlecké kostnice, často označované jako kostel kostí. Kostnici, která se nachází pod hřbitovním kostelem Všech svatých, zdobí kosterní pozůstatky přibližně 40 000 lidí. Kosti byly umělecky uspořádány tak, aby vytvářely úchvatnou výzdobu, od lustrů až po erby.

Historie tohoto pochmurného mistrovského díla sahá až do 13. století, kdy sem jeden opat přivezl zeminu z Jeruzaléma, a hřbitov se tak stal vyhledávaným místem posledního odpočinku. Když v regionu řádila černá smrt a husitské války, hřbitov se přeplnil a kosti byly exhumovány a použity k výzdobě kaple. Výsledkem je strašidelně krásná ukázka smrtelnosti, dojemná připomínka pomíjivosti života.

Chrám svaté Barbory – Gotická katedrála

Od pochmurného k majestátnímu nás naše cesta zavede do chrámu svaté Barbory, gotického mistrovského díla, které je symbolem prosperity Kutné Hory v době rozmachu těžby stříbra. Chrám zasvěcený svaté Barboře, patronce horníků, je ohromující směsicí architektonické elegance a historického významu.

Stavba byla zahájena koncem 14. století a návrh kostela je připisován proslulému architektovi Petru Parlerovi. Jeho vysoké věže a složité klenuté stropy z něj dělají skutečný zázrak. Při procházce kostelem si všimněte živých fresek a vitráží, které zobrazují výjevy z Bible a života svaté Barbory. Kostel slouží nejen jako místo bohoslužeb, ale také jako svědectví kulturního a hospodářského zlatého věku města.

V Kutné Hoře ožívá historie v úzkých dlážděných uličkách a staletých budovách, které je lemují. UNESCO uznalo jedinečný historický význam města a návštěva těchto památek umožňuje nahlédnout do dob minulých.

Ať už vás zaujme umělecké uspořádání kostí v sedlecké kostnici, nebo vás ohromí velkolepost chrámu svaté Barbory, kutnohorské památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO nabízejí nezapomenutelnou cestu časem. Zůstaňte naladěni na další informace o skrytých pokladech a kulturních zážitcích, které toto okouzlující město nabízí.

Jak se dostat do Kutné Hory?

Kutná Hora se nachází v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji východně od Prahy. Pokud se nacházíte v Praze, tak je Kutná Hora autem vzdálena asi něco přes hodinu cesty. Z Prahy je také možné se do Kutné Hory dopravit vlakem za cca 150 Kč a cesta vám zabere opět něco přes hodinu cesty. Do Kutné Hory se dostanete tedy nejlépe vlakem za poměrně nízkou cenu a to nejen z Prahy, ale i z dalších větších měst. Například z Ostravy stojí cesta kolem 200 Kč a zabere vám kolem 3 hodin. Pro přesné spoje vám doporučujeme se podívat na oficiální stránky dopravců a můžete si tak naplánovat vaší cestu do Kutné Hory.