V klidném městě Kutná Hora, vzdáleném hodinu jízdy od Prahy, se nachází zvláštní, ale fascinující kaple, která po staletí přitahuje pozornost návštěvníků. Sedlecká kostnice, nacházející se pod kostelem všech svatých, je jedinečným a poněkud strašidelným dílem, které je svědectvím o pomíjivosti života.

Mrazivé uvítání při vchodu do kostelíka

Když se blížíte k sedlecké kostnici, malé kapli nacházející se pod hřbitovním kostelem Všech svatých, přivítá vás pohled, který je mrazivý a úchvatný zároveň. Vchod je vyzdoben lustrem ve tvaru kosti, který udává ráz tomu, co se skrývá uvnitř. Jakmile vstoupíte dovnitř, vzduch se naplní nepopiratelným pocitem historie a rozjímání.

Umění z kostí

Sedleckou kostnici odlišuje její jedinečná výzdoba – je celá sestavená z lidských kostí. Ostatky přibližně 60 000 osob, obětí černé smrti a husitských válek, byly přeměněny ve složité a umělecké expozice. Od kostěných lustrů, které visí na stropě, až po pyramidy z lebek a stehenních kostí, které jsou pečlivě naaranžovány, je kostnice hrůzným, ale zároveň úctu vzbuzujícím uměleckým dílem.

Nejikoničtějším prvkem je schwarzenberský erb, který je celý vytvořen z kostí a slouží jako strohá připomínka pomíjivosti života a nevyhnutelnosti smrti. Srovnání smrtelnosti a uměleckého vyjádření v sedlecké kostnici je strhujícím zážitkem, který vybízí k zamyšlení nad křehkostí lidské existence.

Odhalená historie a počátky sedlecké kostnice

Počátky sedlecké kostnice sahají do 14. století, kdy se jeden opat vrátil z Jeruzaléma s hlínou ze Svaté země. Díky tomuto gestu se hřbitov stal vyhledávaným pohřebištěm. Když však morová epidemie a války zdecimovaly obyvatelstvo, hřbitov se stal přeplněným. Ve snaze zvládnout omezený prostor byly kosti exhumovány a později umělecky uspořádány v kapli.

Do širšího povědomí se sedlecká kostnice dostala v 19. století, kdy byl uspořádáním kostí pověřen místní řezbář František Rint. Jeho umělecká vize proměnila kostnici v úchvatnou podívanou, která dnes přitahuje návštěvníky z celého světa.

Zážitek z návštěvy kostnice v Kutné Hoře

Návštěva sedlecké kostnice je jedinečným zážitkem. Není to jen turistická atrakce, ale místo, kde se snoubí historie, umění a smrtelnost. Když procházíte tlumeně osvětlenými komorami, kosti vám našeptávají příběhy o prožitých i ztracených životech a vybízejí vás k zamyšlení nad nevyhnutelností našeho společného osudu.

Závěrem lze říci, že sedlecká kostnice je svědectvím o makabrózní kráse, která se může vynořit z nejtemnějších kapitol historie. Výlet do Kutné Hory by byl neúplný, kdybychom se neponořili do mrazivého kouzla Kostela všech svatých.

Jak se dostat do Kutné Hory?

Kutná Hora se nachází v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji východně od Prahy. Pokud se nacházíte v Praze, tak je Kutná Hora autem vzdálena asi něco přes hodinu cesty.

Z Prahy je také možné se do Kutné Hory dopravit vlakem za cca 150 Kč a cesta vám zabere opět něco přes hodinu cesty. Do Kutné Hory se dostanete tedy nejlépe vlakem za poměrně nízkou cenu a to nejen z Prahy, ale i z dalších větších měst. Například z Ostravy stojí cesta kolem 200 Kč a zabere vám kolem 3 hodin. Pro přesné spoje vám doporučujeme se podívat na oficiální stránky dopravců a můžete si tak naplánovat vaší cestu do Kutné Hory.